Fraksiyonel Lazer Tedavileri

Fraksiyonel Lazer Tedavileri

Fraksiyonel Lazer Tedavileri

Fraksiyonel Lazer Tedavileri; Fraksiyonel lazerler son yıllarda geliştirilen cilt lekelerini ve izlerini tedavi etmekte kullanılan yeni bir lazer teknolojisidir. Kısa iyileşme periyodu ve oldukça yüksek başarı oranları ile çok tercih edilen bir lazer sistemi haline gelmiştir. Fraksiyonel lazerler ile aşağıdaki uygulamaların tümü başarı ile yapılabilmektedir. İlgilendiğiniz linki tıklayarak daha fazla bilgi edininiz.

Fraksiyonel Lazer Tedavileri

Fraksiyonel Lazer Tedavileri

 • Sivilce izleri ve lekesi tedavisi
 • Ameliyat izi tedavisi
 • Cilt çatlaklarının tedavisi
 • Doğum sonrası çatlakların tedavisi
 • Cilt gençleştirme tedavileri
 • El gençleştirme tedavisi
 • Gebelik maskesi (melasma) tedavisi
 • Yara izi tedavisi
 • Yanık izi tedavisi

Sivilce İzleri Tedavisi

Fraksiyonel Lazer Tedavileri; Akne kıl kökü etrafındaki yağ bezi kanalının tıkanması ile oluşur. Eğer bu sivilceler tedavisiz kalırsa bu ortamda bakteriler çoğalıp infeksiyon meydana gelebilir ve durum daha da kötüleşebilir.

Sivilceler genellikle ergenlik çağı civarında başlar. Cinsiyet hormonlarının artışı en önemli sebeplerden biri olarak düşünülmektedir. Hormonların etkisi ile yağ ve sebum salgısında artış yağ kanallarının tıkanmasına sebep olmaktadır.

fraksiyonel lazer tedavileri; akne sivilce izi tedavisi

fraksiyonel lazer tedavileri; akne sivilce izi tedavisi

Aknenin şiddetine göre tedavi protokolleri değişmektedir. Hafif olgularda krem ve losyonlar yeterli olabilirken daha ciddi olgularda antibiyotik ve retinoidleri kullanmak gerekebilmektedir. Dermatoloji uzmanının muayenesi sonrasında tedavi yöntemine karar verilir. Bu tedaviler bazen uzun sürebilir. Fakat sabırla dermatoloji uzmanlarının tedavileri uygulanmalıdır.

Son zamanlarda lazer uygulamaları da akne tedavisinde bir seçenek olarak kullanılmaya başlamıştır.

Tedaviye cevap aknenin şiddetine bağlıdır.

Sivilceler tedavi edilmediğinde ya da iltihaplandığında iz bırakarak iyileşebilmektedir. Bu izler iki şekilde görülmektedir.

 • Renkli sivilce lekeleri
 • Sivilce izleri ya da scar denilen yüzeyden kabarık veya çökük izler.

Sivilce izlerinin tedavisinde birçok yöntem denenmiş olmasına rağmen başarı oranları düşük ya da yan etki oranı yüksek olması yeni yöntem arayışlarının sürmesine neden olmuştur. Fraksiyonel lazer sistemleri bu arayışlar sonrasında ortaya çıkmıştır.

 

Derin Sivilce İzlerine Etkili mi?

Fraksiyonel lazerler izlerin bulunduğu derinin işlemden sonra kendi kendine yenilenmesine olanak sağlayan bir sistemdir. Ciltte oluşturduğu mikroskobik delikler yaklaşık 1,5 mm derinliğe kadar iner. Bu alan vucut tarafından 15 gün içinde onarılır. Ve bu sayede hasarlı alanın yerine yeni cilt dokusu oluşumu sağlanır.
Fraksiyonel lazerler sivilce izlerinin tedavisinde bölgenin tamamına uygulanır. Seans aralıkları yaklaşık 1 aydır. Kişinin ihtiyacına göre ortalama 6 seans uygulanmaktadır.
İşlemden hemen sonra görülen güneş yanığına benzer kızarıklık oluşur. Genellikle 24 saat içinde geçer. İyileşme süreci kısadır. İşlem öncesinde uygulanacak alana lokal anestezik kremler uygulanır.
Fraksiyonel lazer tedavisi sivilce izlerinde çok başarılı bir yöntemdir. Hasta memnuniyet oranı yüksektir.

Yara, akne, doğum sonrası oluşan çatlaklar,, ameliyat izleri skar olarak adlandırılan doku reaksiyonları ya da Türkçe tabiri ile cilt izleridirler. Bazen kozmetik açıdan oldukça rahatsız edici olabilirler. Yüzeyden kabarık ya da çökük görünebilirler. Ciltte pürüzlü bir görüntü oluşturabilirler.

Bu izlerin tedavisinde, son yıllarda geliştirilen lazerler oldukça iyi sonuçlar sağlamaktadır.

Birkaç yıldır kullanılan fraksiyonel lazer sistemi bu alandaki yeni sayılabilecek lazer
teknolojilerindendir.

Lazer ışını ile bu dokuların her seansta bir kısmı tedavi edilir. Cildin
kendini yenilemesi için belli bir süre beklenir ki bu süre yaklaşık 1 aydır.
Yaklaşık 1 ay sonra yeni seans yapılır. Ortalama 3-6 seans uygulama gerekli olabilmektedir. Sonuçlar izlerin durumuna göre farklılık gösterebilir.

Doktorlarımız bu uygulamaları sizin ihtiyacınıza göre size özel bir plan düzenleyerek
yapmaktadır. İşlem süresi tedavi edilecek alana göre değişmekle birlikte
15-20 dakikadır. Tedavi sonrası güneşten korunmak gereklidir.

Cilt Çatlaklarının Tedavisi

Fraksiyonel Lazer Tedavileri; Ciltte oluşan çatlaklara tıpta sitria denilmektedir. Cilt çatlakları genellikle derinin o bölgede incelmesi ve birbirinden ayrışıyormuş gibi gözükmesine neden olur. Bu izler bazen kırmızı kahve renkli de görünebilir. Genellikle soluk renklidirler.

fraksiyonel lazer tedavileri; çatlak tedavisi

fraksiyonel lazer tedavileri; çatlak tedavisi

Deride kendiliğinden oluşan izler aşağıdaki durumlarda ortaya çıkmaktadır.

 • Hızlı kilo alıp vermeye bağlı deride çatlaklar oluşabilir
 • Bazı hormon bozukluklarında
 • Ergenlik döneminde
 • Gebelik döneminde özellikle karında

Bu durumların hiçbiri olmadan da kalça ve basenlerde bu çatlaklar zaman içinde gözlenebilir.
Fraksiyonel lazerler deri çatlaklarında başarı ile kullanılmaya başlandı. Derideki bu hasarlı alanın üzerine fraksiyonel lazer uygulaması yapılabilmektedir. Fraksiyonel lazerler Bu alandaki derinin kendini yenilemesine olanak sağlar. Tekrarlayan seanslar sonrasında buradaki cilt hasarı azaltılabilir.
Ortalama 6 seans uygulanır. Başarı oranları tatmin edicidir. Dermatoloji uzmanları size daha detaylı bilgi verebilir.

Doğum Sonrası Çatlaklarının Tedavisi

Fraksiyonel Lazer Tedavileri; Gebelik sırasında büyüyen bebek ile birlikte karın derisi gerilir. Gerilimin etkisi ile ve kanda yükselen hormonlarında etkisi ile ciltte stria ismi verilen çatlaklar oluşur. Çatlaklar önceleri kırmızı pembedir. Doğum sonrasında ise yavaş yavaş rengi soluk çatlaklara dönüşür.
Gebeliğe bağlı bu çatlakların tedavisinde fraksiyonel lazerler başarı ile kullanılmaktadır. Ortalama 6 seansta oldukça tatmin edici sonuçlar elde edilebilmektedir. Seans aralıkları 1 aydır.
İşlem doğumu takiben 40 gün sonrasından itibaren yapılabilir.

Cilt Gençleştirme Tedavileri

Ciltte yaşlanma güneş ve diğer dış etkenlerin cildi zaman içinde hasarlaşması sonucu oluşur. Gençlik yıllarında cilt bu hasarları tamir edebilirken orta yaşlarda cildin tamir etme yeteneği yavaş yavaş azalır. Ciltteki kollojen dokunun da yenilenme hızındaki azalma buna eklenince yaşlı cilt ortaya çıkar.
Fraksiyonel lazer cildin kendi kendine yenilenmesini uyarır. Fraksiyonel lazer uygulanan cilt alanında milimetrik gözle seçilemeyen delikler açar. Bu delikler sağlam cilt tarafından onarılır. Bu şekilde cildin onarımı tetiklenmiş olur. Ciltteki yaşla oluşan hasarlarda bu sayede azalır.
Cilt lekeleri azalır, cildin tonus ve canlılığı artar, ciltteki kılcal damar görümümleri azalır, kalınlığını kaybetmiş cilt biraz kalınlaşır, ciltteki porlar sıkılaşır. Özetle cilt yenilenir.
Cilt yenileme 6 seansta yapılmaktadır. Başarılı sonuçlar elde edilir. Seans aralıkları 1 aydır.

Yara İzi Tedavisi

Vücudumuzda birçok nedene bağlı yara oluşabilir. Genellikle en büyük neden küçük ya da büyük kazalardır. Hasarlı alana bazen dikiş konulması gerekebilir. Hasarlı alan iyileşirken çeşitli sebeplerle iz kalabilir.
Yara izlerinin eski ya da yeni olmasına bakılmaksızın fraksiyonel lazer tedavileri uygulanabilmektedir. Fraksiyonel lazerler uygulama sırasında hasarlı cilt alanında milimetrik delikler açar. Bu gözle görünmeyen delikleri cildimiz onarır. Onarım sonrası daha düzgün bir cilt oluşur.
Yara izi tedavisinde 6 seansta başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Fraksiyonel lazer yara izini nasıl iyileştirir?

Bu lazer sistemi ile izin derinliklerine kadar lazer ışını gönderilmesi hedeflenir. Bu ışın kötü iyileşmiş bu dokuya uygulandığında bir kısmını yakarak eritir. Bu lazerin uygulandığı alan milimetriktir. Daha sonra yeni ve sağlıklı dokunun bu alanı iyileştirmesi için 1 ay kadar beklenir. Sağlıklı doku her seansta bu alanın
düzleşmesine ve izin yavaş yavaş azalmasını sağlar. İzin yeri ve derinliğine göre iyileşme oranları kişisel farklılıklar gösterir.

Skar ya da sivilce izi ne demektir?

Skar ciltte oluşan yüzeyden kabarık ya da çökük izlere verilen genel addır

Yanık İzi Tedavisi

Yanıklar ciltte çeşitli nedenlerle oluşabilir. En sık yüksek ısı nedeni ile oluşurlar. Yanık sonrasında cilt hızla bölgeyi tamir etmeye çalışır. Bazen scar dediğimiz izler kalır. Yanığın büyüklük ve derecesine göre izinde şiddeti değişir.
Fraksiyonel lazerler son yıllarda yanık izlerinin tedavisinde diğer cilt izleri ile aynı etki mekanizmasına dayanarak kullanılmaktadır. Başarılı sonuçlar elde edilmektedir.
Başarı oranları izin şiddetine göre değişir. Ortalama 6 seans tedavi öngörülür.
Tedavi aralıkları 1 aydır.

Lazer ile Leke Giderme

En sık rastlanan kozmetik sorunlardan biri de cilt lekeleridir. Cilt lekesi değişik nedenlere bağlı olarak oluşabilmektedir.

Son zamanlarda cilt lekesi giderme uygulamalarında lazerler kullanılmaya başlamıştır.

fraksiyonel lazer tedavileri; lazerle leke tedavisi tedavisi

fraksiyonel lazer tedavileri; lazerle leke tedavisi tedavisi

Öncelikle doktorlarımız cildinizi inceleyerek değerlendirecek ve sizi detaylı şekilde bilgilendirecektir. Eğer cilt lekeleriniz lazer işlemine uygunsa işlemler hakkında bilgi verilir. Uygulama öncesinde isterseniz bölgenin fotoğrafı çekilerek değişiklikler objektif olarak değerlendirilebilir..

Genellikle İşlemden sonraki ilk 2 hafta lekenin rengi koyulaşarak hafif kabuklanır.10-15 gün içersinde kabuklar dökülür ve alttan lekesi azalmış bir cilt çıkar. Problemin yoğunluğuna göre ortalama 3-4 seans uygulama yapmak gerekebilir. Lazer uygulaması lekenin durumuna göre yüz başta olmak üzere el üstündeki güneş lekeleri, dekolte ve göğüste yerleşen lekeler azaltılabilmektedir.

Cilt Lekelerinin Nedenleri şunlardır;

 • Güneş
 • Hormonal değişiklik ve gebelik
 • Bazı hastalıklar
 • Genetik yatkınlık
 • Enfeksiyon hastalıkları (mantar vb.)
 • Yanlış kozmetik kullanımı
 • Ağızdan alınan bazı ilaçlar

Cilt lekeleri neden oluşur?

En sık sebep güneş ışınlarıdır. Bu ışınların şimdilerde daha tehlikeli hale geldiği tüm bilim adamlarınca kabul edilmektedir. Güneş ışınlarından korunma leke oluşumunu önlemek için dikkat edilmesi gereken en önemli unsurdur. Cilt kendince korunmaya çalışırken bu lekeler oluşmaktadır.

Cilt lekeleri nasıl oluşur?

Yukarda saydığımız dış ya da iç etkenler ciltteki hücreleri uyararak bu hücrelerde melanin ismindeki siyah boya maddesinin toplanmasına neden olur. Aslında bu bir savunma mekanizmasıdır. Etkene karşı deri kendini korumaya çalışmaktadır. Etken ortadan kalktığı halde bu madde o bölgede kalabilir. Bu oluşum ciltte leke olarak gözlenir.

Lazer lekeleri nasıl iyileştirir?

Lazer lekelerde bulunan melanin ismindeki boya maddesine tutunur. Bu sırada oluşan yüksek enerji bu hücrelerin ölümüne neden olur. Ölü hücreler ve içlerindeki bu boya maddesi ciltten savunma hücreleri ile ya da cilt kendiliğinden soyularak uzaklaştırılır. Genellikle yeterli sonuç için 3-4 seans gerekli olabilir.

Gebelik Maskesi (Melasma) Tedavisi

Gebelik maskesi olarak ta bilinen melasma en sık gebelik döneminde görülse de başka durumlarda da görülen bir cilt lekelenme problemidir. Tedavisi oldukça zordur. Birçok tedavi denenmektedir.
Fraksiyonel lazerler melasma tedavisinde yeni bir yaklaşımdır. Başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Bu tedavisi güç hastalıkta tedaviye yanıt kişisel farklar gösterebilir.
Ortalama 6 seans uygulanır. Tedavi aralıkları 1 aydır.

Bu web sitesi uygulamalar hakkında daha kapsamlı bilgi için aşağıdaki mail adresleri önermektedir.

El Gençleştirme Tedavisi

Ellerimiz yüz, dekolte, boyun bölgemiz gibi dış etkenlere ve güneşe sürekli maruz kalmaktadır. Eller sürekli kullandığımız organımız olduğundan yaşlılıktan çok etkilenmektedir. El derisinde lekelenme ve derinin kollojen dokusundaki kayıp nedeni ile yaşlı görüntü oluşmaktadır.
Fraksiyonel lazer ile el cildinin gençleştirilmesi ve daha güzel bir görünüm alması mümkün hale gelmiştir. Fraksiyonel lazerler el derisinin kendi kendine yenilenmesini sağlayan süreci başlatmaktadır. Bu süreç sonrası eller daha az lekeli daha canlı ve daha az kırışık bir deriye sahip olmaktadır.
Yaklaşık 6 seans uygulama yapılmaktadır. Seans aralıkları 1 aydır.

Ameliyat İzi Tedavisi

Ameliyat sonrası kesi yerinde oluşan izler bazen kozmetik kaygılara neden olmaktadır.

Fraksiyonel lazer sistemleri ameliyat izlerinin tedavisinde yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Fraksiyonel lazer izlerin üzerine uygulanır. Uygulandığı alanda mikroskobik delikler açarak cildin yeni doku oluşturmasına olanak sağlar. Her seansta bir miktar iz dokusu bu sayede azaltılır.
İzin eski ya da yeni olması fark etmez. Her türlü bölgedeki ameliyat izine uygulama yapılabilmektedir.
Uygulama aralıkları 1 aydır.
Yaklaşık 6 seans izin durumuna göre uygulama önerilmektedir.

admin administrator

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız