Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Hakkında genel bilgi vermeye çalışacağız. Size özel değerlendirmeler için bize ulaşınız.

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Lazer atışları cilde bir ışık demeti şeklinde gönderilir. Lazer el aletinden çıkan bu atışlar başlığın çapı kadar bir alanı etkiler. Bu alan genelde 1,5 cm2 kadardır. Her atış cihaz başlığının büyüklüğüne göre bir alanı tarar. Bu atış sonrası kıl kökü milisaniyelik bir süre içinde ısınır ve tahrip olur. Bu sayede kıl kökünün kıl üretim fonksiyonu bozulur. Büyüme fazındaki tüyler daha fazla etkilenirken dinlenme fazındaki tüyler lazerden daha az etkilenir.

LAZER EPİLASYONA HAZIRLIK

Lazer epilasyon uygulamasından en az 1 ay öncesine kadar ağda, depilasyon gibi kılları kökten alma işlemleri yapılmamış olmalıdır. En az 1 ay öncesinden güneş banyosu yapılmamış ve solaryuma girilmemiş olmasını tavsiye etmekteyiz. Bronzlaşan kişilerde lazer uygulaması yapılmamalıdır. Bronzlaşma sonrası bikini izi ile aynı renk oluşuncaya kadar beklenmelidir.

Tedaviden 3 gün önce bölgenin uygun şekilde traş edilmesi yeterlidir. Hemen seans öncesi tüylerin kısaltılmasıda mümkündür. Uygulanacak bölgeye lokal anestezik krem uygulanması çoğunlukla cihazların aktif soğutma birimi nedeniyle gerekmemektedir. Kişisel olarak ağrı eşiği düşük olan kişilerde nadiren lokal anestezi uygulaması gerekmektedir. Lazer epilasyon uygulama öncesi nadiren lokal anastezik krem kullanılabilir. Uygulamadan 1 saat kadar önce uygulanır. Uygulama sonrası bölge temizlenir. Sonra lazer işlemine başlanır.

LAZER EPİLASYON SONRASI

Lazer epilasyon uygulaması sonrası kızarıklık ve kıl etrafında hafif bir şişlik oluşabilir. Bu reaksiyon çoğunlukla 1-2 saatte kaybolur. Bazen 1-2 güne kadar da uzayabilir. Bölgesel bu reaksiyon için bazı kremler, soğutma işlemi uygulanır. Böylece reaksiyonun en aza indirgenmeye çalışılır. Nemlendirici kremlerin evde de 3-4 gün kullanılmasını önermekteyiz. Uygulama yapılan bölgenin 2 hafta boyunca güneş ışığına maruz kalmamasını öneriyoruz. Yaz mevsiminde dışarı çıkmadan önce yüksek faktörlü güneş koruyucusu kullanılması önemlidir.

lazer epilasyon öncesi sonrası

lazer epilasyon öncesi sonrası

LAZER EPİLASYON YAN ETKİLER

Uygulama yapılan ciltte yüzeysel kabuklanma bazen oluşabilen geçici bir problemdir. çoğunlukla bu kabuklanma günler içerisinde düzelir ve deri normale döner. Bölge nemlendirici kremlerle düzenli olarak nemlendirilmelidir. Nadir olgularda deride renk değişikliği dediğimiz açılma( hipopigmentasyon) ya da koyulaşma( hiperpigmentasyon) gözlenebilir. Neredeyse tüm olgularda deri 6-12 ay içinde normale döner. Nadiren bu renk değişikliği kalıcı olabilir. Skar dokusu denilen deride iz kalması çok nadir görülen bir yan etkidir ve kalıcı olabilir.

NEDEN BİRDEN FAZLA SEANS GEREKİR?

Bölgeye göre değişmekle birlikte kıl kökünün büyük bölümü dinlenme dönemindedir. Lazer epilasyon atış yapılan bölgedeki aktif büyüme dönemindeki tüylerin köklerini daha fazla etkilemektedir. Dinlenme halindeki kıl kökü lazerden kısmen etkilenir. Bu yüzden yani aktif büyüme dönemini yakalamak için bölgeye göre değişmekle birlikte 1-2 ay sonra tekrarlayan seanslar gerekmektedir. çoğunlukla ortalama 1-2 ay arayla yapılan 6 uygulama yeterli olmaktadır. Bu yolla kıl üreten kıl folükülünde ki azalma başarılı kabul edilmektedir.

epilasyon lazer uygulaması

epilasyon lazer uygulaması

Diode Lazer Epilasyon

810 nanometre dalga boyu ile alexandrite lazerden daha uzun dalga boyuna sahip lazerlerdir. Uzun dalga boyu avantaj ve dezavantajlara neden olur. Uzun dalga boyu nedeni ile ince tüylerde etkilidir. Diode lazer kalın kıllarda da etkilidir. Diode lazerler alexandrite lazerlerden daha az melanine tutunurken deri içinde alexandrite lazerden biraz daha fazla derine inerler. Alexandrite lazerler kadar etkili lazerlerdir. Fakat daha derine indiklerinden alexandrite lazere göre avantajlıdır. Bu nedenle biz koltukaltı, genital ve bacak bölgesinde cilt rengi açık bile olsa diode lazerin bu bölgelerde alexandrite lazerin yerine gkullanılabileceğini söyleyebiliriz.Gerekli durumlarda diode lazerin bu bölgelerde de etkili bir lazer sistemi olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Diode lazerler dalga boyunun uzunluğu nedeni ile koyu cilt rengine sahip kişilerde uygulanabilir. Bu bronz tenlerde uygulanabilir anlamına gelmez. Deri rengi genetik olarak koyu olanlar kastedilmektedir. Bronz tende lazer uygulamasını önermemekteyiz.

diode lazer, ütüleme lazer sistemi

diode lazer, ütüleme lazer sistemi

Bu lazerin en önemli avantajları derine yerleşimli ve alexandrite lazerin yetersiz kalabildiği sırt, omuz, kol ve yüz kıllarında daha başarılı olmasıdır. Koyu cilt tiplerinde de alexandrite lazer uygulanamaz iken bu lazer uygulanabilir. Biz bu lazerin yüz, sırt, kol bölgesinde sonuçlarından memnun kaldığımız için önermekteyiz.

Diode Lazer Epilasyon Sonuçları

Lazer epilasyon uygulamasında başarı elde etmek, sonuca güvenli ve hızlı ulaşmak asıl hedeftir. Bu nedenle farklı lazer cihazları üretilmiştir. Bu lazerlerden biride diode lazerlerdir. Diode lazerler 810 nm dalga boyunda lazerlerdir. Diode lazerin dalga boyu uzundur. Bu özellik koyu cilt tiplerinde ve derinde yerleşimli kıllarda da başarılı kullanım olanağı sağlar.

Diode lazerler yüz, sırt, kol gibi alexandrite lazerin sorunlu olabileceği bölgelerde önerdiğimiz lazerlerdir.

Lazer epilasyonda amaç kıl kökündeki kıl folikülü dediğimiz kılı üreten birimi etkilemektir. Biz bu bölgelerde diode lazeri birinci tercih olatrak kullanıyoruz.

Diode Lazer Nasıl Epilasyon Yapar

Diode enerjisi ile kıl folikülünün tümünü hedeflenerek ısıtmaktadır. Kıl folikülünde güçlü bir enerji dalgası oluşturmak temel hedeftir. Diode lazer enerjisi ile epilasyon için kıl köküne diode lazer ışınları gönderilerek epilasyon sağlanır. Bu sistemde büyüme aşamasındaki kıllara etkilidir. Yani alexandrite lazer epilasyon sistemindeki tüm kurallar geçerlidir. Diode enerjisi uygulanacak diode lazer enerjisinin daha az kullanılması hedeflenmiştir. Yani daha az lazer enerjisi kullanılarak aynı etki elde etme mantığı diode teknolojisinin asıl hedefidir. Bu amaçla ütüleme epilasyon denilen epilasyon türü çıkmıştır. Ütüleme epilasyon diode lazer epilasyondan başka birşey değildir.

Koyu Ciltlerde Diode Lazer Kullanılır mı?

Diode lazerler oldukça iyi bilinen ve etkinliği birçok klinik çalışma ile ispatlanmış lazerlerdir. Koyu cilt renkli kişilerde ve bazı bölgelerde diğer tüm lazerlere yani alexandrite, ruby lazerlere göre birçok avantaj sağlar. Diode lazerlerin ciltte bazı lazerlere göre daha derine inmesi kıl kökü derine yerleşmiş kişi ya da bölgelerde avantaj sağlar.

Diode Lazer İnce Tüylere Etkili mi?

Bazı yanlış bilgilendirmelerde olduğunun aksine diode lazerler kalın ve koyu kıllarda etkilidir. İnce tüylerde başarı oranı kalın kıllar kadar olmasada yüksektir. Açık renk tüylerde diğer lazerlerin aksine biraz daha etkilidir ama sonuçlar mükemmel değildir. Beyaz tüylerde iğneli epilasyon en iyi seçenektir. Bu sistemde hem etkin bir hava soğutma sistemi hem de kontak soğutma sistemi ile ciltte maksimum korunma hedeflenmiştir. Etkin soğutma diode lazerlerdeki biraz fazla olan ağrıyı da azaltmada faydalı olur.

Cilt rengi, kıl rengi, kıl kalınlığı ve yapılan bölgeye göre değişmekle birlikte Ortalama 6 seansta lazer epilasyon teknolojisi ile tatmin edici sonuçlar alınmaktadır. Koyu cilt rengi olan kişilerde ve bazı vücut bölgelerinde diode lazer güvenle kullanılmakta ve etkin sonuçlar elde edilmektedir.

Alexandrite Lazer

Kozmetik lazer epilasyon olarak bilinen koltukaltı, genital, bacak bölgelerinde etkili epilasyon sağlayan lazerlerdir.

alexandrite lazer uygulaması

alexandrite lazer uygulaması

Alexandrite lazerler 755 nm dalga boyundaki lazerlerdir. Bu lazer sistemi teknik özelliklerinden dolayı melanin ismindeki boyar naddeye fazlaca tutunur. Alexandrite lazerlerin uygulandığı bölgede bu sebeple cilt açık olmalıdır. Yani alexandrite lazerler bu nedenle sadece açık cilt tiplerinde uygulanabilen lazerlerdir.

Alexandrite Lazerin En Etkili Olduğu Cilt Tipi Hangisi?

Sadece Açık cilt tipine ve koyu kıl rengine sahip kişilerde tercih edilir. Yüz ve boyun uygulamalarında kullanımı sorunlara yol açabilir. özellikle koyu tenlilerde kıl azalması yerine ince tüylerde tetiklenme ve kıl artışına sebep olabilir. Sırt ve kollar da bu lazerin etkinliğinin düşük olduğu bölgelerdir. çünkü bu lazerler derine inmezler. Ciltteki katettikleri mesafe diode ve nd yag lazerlerden daha azdır.

Biz bu lazeri uzun zaman kullandık. Koltuk altı, genital, bacak bölgesinde lazer uygulaması kişi açık cilt rengine sahip ise alexandrite lazer uygulamasını öneriyoruz. Bu lazer sistemini kullanan merkezler hakkında daha fazla bilgi için bize mail yollayabilirsiniz.. Daphne size alexandrite lazer epilasyon için bu adresleri önermektedir.

Bu paragrafın bilimsel dayanağı Kaynakça; Turkiye Klinikleri J Int Med Sci 2005, 1(52) sayfa 56

Nahm WK ve ark, Preliminary study of fine changes in the duration of dynamic coolingf during 755-nm laser hair removal on pain and epidermal demage in patients with skin types ııı-v. Lasers Surg Med 2002;31:247-51.

Efficacy of long- and short pulse alexandrite lasers compared with an intense pulsed light source for epilation: A study on 532 sites in 389 patients. J Cosmet Laser Ther 2003;5:140-5.

 

UYARI
Birçok internet sitesinde lazer epilasyon konulu makalelere rastlanmaktadır. Bu makalelerin bazıları yanlış bilgiler ya da subjektif değerlendirmeler içermektedir. Bir makale bilimsel yayınlarla desteklenmiyorsa bu makaleye güvenilemez. Bilimsel dayanaktan yoksun bir internet sitesi referans olarak gösterilemez. İnternette bilgi kirliliği yaratan bu tip sitelere ve makalelere güvenmeyiniz. Unutmayınız bilimsel bir yazı uzun emek ve çalışma sonrası ortaya çıkabilmektedir.