Sık Sorulanlar

Sık Sorulanlar

Sık Sorulanlar

Sık Sorulanlar; Lazer epilasyon hakkında sık sorulanlar.

Lazer epilasyon sık sorulanlar

Lazer epilasyon sık sorulanlar

Lazer epilasyon uygulaması en iyi kimlerde sonuç verir?

Lazer epilasyon için en iyi aday; cilt rengi açık, kıl rengi siyah ve kılların kalın olduğu kişilerdir.

Lazer epilasyon en iyi hangi vücut bölgelerinde sonuç vermektedir?
Koltuk altı, genital bölge, alt bacak, üst bacak en iyi cevap alınan alanlardır.

Yüz bölgesi lazer epilasyonunda nelere dikkat edilmelidir?

Yüz bölgesi kıl yapısı ve döngüsü nedeniyle en zor cevap alınan alandır. Uygulama öncesi yapılan dikkatli seçim ile başarılı sonuçlar elde edilebilir. Bazı lazer tipleri örneğin alexandrite ya da ıpl ince yüz tüylerinde ve özellikle koyu cilt renklerinde artışa bile sebep olabileceği bilinmeli ve seçim ona göre yapılmalıdır.
Bizim önerimiz alexandrite, diode yöntemlerini beraberce bulunduran merkezleri tercih etmenizdir. Diode lazer yüz bölgesinde en çok önerdiğimiz lazerdir. Fakat diode lazerlerde dâhil olmak üzere ince yüz tüyleri tüm lazerler için sorundur. Beklenti ve hasta seçiminde bu kriterler gözetilmelidir.
Tüm vücuda bir seansta lazer epilasyon yapılabilir mi?

Evet yapılabilir. Ortalama bir bayan vücudu 1,5-2 saat sürmektedir.

Lazerler Hakkında Sık Sorulanlar

Lazer epilasyon için en çok hangi tip lazerler kullanılır?

Ruby, Alexandrite, diod, nd yag tipi lazerler epilasyon amaçlı kullanılan lazerlerdir. Bu isimlendirme dalga boyuna göre yapılır. Melanin adı verilen ve kılda bulunan boya maddesine farklı oranlarda tutunurlar.

Amaç enerjinin kıl köküne ulaşmasını sağlamak ve kıl kökündeki kıl üretim fonksiyonunu bozmaktır. Lazerler dalga boylarına göre ciltte farklı derinliklere inerler. Bu sebeplerle kıl derinliği, kıl rengi, kıl kalınlığına ve cilt tipine göre farklı bölgelerde ve farklı kişilerde farklı lazerleri tercih edebilmektedir.

Siz Daphne markası olarak hangi lazerleri ve ışık
sistemlerini öneriyorsunuz?

Biz diode, alexandrite lazerleri epilasyon amaçlı olarak önermekteyiz.

Bacaklarımda ve bikini bölgemde batıklar var. Lazer epilasyonun faydası olur mu?

Batıklar daha çok oturma bölgesi, bacak arkası, makat, genital ve bikini bölgesinde gözlenir. Kılların ters büyümesi ya da yüzeye çıkamaması nedeniyle batık oluşmaktadır. Lazer epilasyon kılları azaltarak bu sorunu dolaylı olarak çözer. Günümüzde bu durumun en iyi çözüm yöntemlerinden biridir.

Kıl dönmesi tedavisinde lazer etkilimidir?

Özellikle oturduğumuzda, oturulan yer ile temas eden bölgelerde kıl dönmesi olarak tabir edilen durum gözlenmektedir. Kadınlarda daha çok kalça, bacak arkası, bikini, genital ve koltuk altında rastlanır. Bu durumun en güncel tedavilerinden biri ters büyüyen bu kılları azaltarak dolaylı çözüm sağlayan lazer epilasyondur.

Kıl dönmesi bazen kalça arasında ameliyat gerektirecek kadar ciddi durumlara yol açabilir. Bu hastalığa tıpta pilonidal sinüs adı verilir. Kıl dönmesi apse halini almadan daha başlangıçta bölgeye lazer epilasyon uygulanabilir. Apse ya da kist oluşmuş ise lazer etki edemez. Ameliyat olmuş hastalarda pilonidal sinüsün tekrarlayabilir. Bu sebeple hastalığın tekrar etmemesi için ameliyat yarası iyileştikten sonra bölgeye lazer epilasyon yapılması faydalı olabilir. Birçok genel cerrah bu ameliyat sonrası bölgenin lazer ile kıllardan arındırılmasını önermektedir.

Solaryuma gittim ne zaman lazer epilasyon yaptırabilirim?

Lazer epilasyon öncesi bronzlaşmamış olmanız gereklidir. Renginizin açılmasını beklemek zorundayız. Seans aralarında da solaryuma gidilmemelidir.

Birden fazla seans neden gereklidir?

Vücut kılları çeşitli evrelerle büyürler. Bir bölgede aynı anda hem aktif büyüme hem dinlenme döneminde kıllar aynı anda bulunur. Lazer sadece aktif büyüme dönemindeki kıllara daha fazla etkilidir. Bu nedenle bu döneme rastlayan kıllar daha fazla etkilenir diğer kılları aynı dönemde yakalamak ancak tekrarlayan seanslarla mümkün olabilir. Yüz bölgesi bu anlamda en zor bölge iken alt bacak, genital, koltuk altı daha kolay cevap alınan bölgelerdir.

Lazer epilasyon hangi bölgelere uygulanabilir? Seans aralıkları ne kadardır?

Lazer epilasyon göz çukuru ve kaşlara uygulanmaz. Uygulama sırasında özel gözlükler ile gözler korunmalıdır.

Bunlara dikkat edilerek tüm vücuda bile aynı seansta uygulanabilir.
Seans araları yüz bölgesinde 4-6 hafta, vücudun diğer bölgeleri için 8-10
hafta arasında değişir.

Lazer epilasyon sırasında acı hissedilir mi?

Evet, azda olsa bir acı hissi söz konusudur. Çoğunlukla bu acı tolere edilebilir bir acıdır. Genellikle cihazlardaki etkin soğutma sistemi bu acıyı azaltır. Nadiren anestezik kremleri uygulama öncesi kullanmak gerekebilir.

Bir seans ne kadar sürmektedir?

Bölgeye göre süre değişir. Genital bölge 10 dakika, koltuk altı 5 dakika sırt 45 dakika kadar kısa bir sürede bitmektedir.

Lazer epilasyon tedavisi leke kalma ihtimali var mı?

Lazer epilasyon uygulaması sonrasında kıl kökü etrafında perifolüküler ödem yani hafif şişlik oluşur. Ciltte kızarıklık oluşumu olağan ve beklenen bir durumdur. Uygulamayı takip eden bir kaç saat içerisinde bu reaksiyonlar kaybolur. Eğer reaksiyon uzar ise 1-2 günlük nemlendirici kullanımı ile genellikle düzelir. Lazer epilasyon sonrası güneşlenilmemeli ya da solaryuma girilmemelidir. Nadiren ciltte koyulaşma ya da açılma şeklinde lekelenme oluşabilir. Çoğunlukla bu reaksiyon 6-12 ayda azalarak kaybolur. Nadiren lekeler kalıcı olabilir. Skar adı verilen ve genellikle yanık oluşumundan sonra gelişen izler nadir görülür fakat kalıcı olabilir.

Kontrol seansı nedir?

Deneyimlerimiz kontrol seansının başarıyı artırmadığı yönündedir. Biz sadece büyük bölgelerde gözden kaçan alanlar için gerektiğinde 3. haftada kontrol seansı yapılabilir. Rutin uygulamada kontrol seansı önermiyoruz.

Lazer epilasyon kimlere uygulanabilir?

Biz Lazer epilasyonu ergenlik dönemini bitirmiş kişilere uygulamayı öneriyoruz. Lazer epilasyonu Gebelerde uygulamayı uygun bulmuyoruz. Sedef, vitiligo gibi deri hastalıkları olanlarda uygulama önermiyoruz. Epilepsi hastalığı ışıkla tetiklenen kişilerde uygulama önermiyoruz. Kontrol altındaki epilepside nöroloji doktoru uygun görürse yapılabilir.

Kıl artışı hormonal sebeplere bağlı kişilerde lazer epilasyon faydalı olur mu?

Özellikle kadında yüz, göğüs, göbek bölgesindeki tüylenmeler hormonal nedenli olabilir. Kadın hastalıkları uzmanınızla görüşüp ultrasonografi ve diğer hormonal tetkiklerinizi yaptırarak tedaviye başlamalısınız. Tedavi ile lazer epilasyon uygulaması beraber başlanabilir.

Lazer epilasyondan sonra neler yapmalıyım ya da yapmamalıyım?

Özellikle ilk 24 saat bölgenin sıcak su ile temas etmemesine dikkat edilmelidir. Örneğin sıcak banyo, sauna, hamam, kese, kılları yolma, güneş banyosu ya da aşırı egzersiz gibi lazer epilasyon yapılan bölgenin sıcaklığını arttıracak etkenlerden korunmak gerekmektedir. En az 2 hafta yüksek faktörlü güneş koruyucusu kullanmak gerekmektedir. Ilık ya da soğuk su temasının sakıncası yoktur. Koltuk altı uygulamasından sonra İlk 24 saat deodorant kullanılmamalıdır. İlk hafta uygulama yapılan bölgenin nemlendirilmesi yerinde olacaktır. Uygulamadan sonra kıllar kendiliğinden yavaş yavaş dökülür. Kılları kendiniz koparmayınız.

Lazer epilasyon her mevsim yapılabilir mi?

Lazer epilasyon uygulamasında yazın özellikle yüz ve kol bölgesini güneşten korumak zordur. Hele yazın açık havada çok bulunan kişilerde bu bölgelerin bronzlaşması kaçınılmazdır. Ofis ortamında çalışan ve güneşten korunabilen kişilerde bu bölgelere de uygulama yapılabilir. Diğer bölgeler için uygulamalar devam ettirilebilir. Lazer epilasyondan sonra 2 hafta kadar direk güneşlenmemek gereklidir. Mutlaka güneş koruyucusu kullanılmalıdır. Bronz olunmadığı sürece Lazer epilasyon için bir engel bulunmamaktadır. Bronzlaşmış kişilerde en az 1 ay beklemek gerekebilir.

Bronz kişilerde Lazer epilasyon uygulanabilir mi?

Bronzlaşmak demek; ciltte bulunan melanin denilen boya maddesinin (kılda yoğun bulunan ve epilasyonda lazerin hedefi olan madde) cildin nemini korumak üzere artması anlamına gelmektedir. Dolayısıyla ciltte kıl gibi lazer ışınlarını üzerine çekmeye başlar ve istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir ya da lazerin dozunu düşürmek gerekir. Bu nedenle bronzlaşan kişilerde açılana kadar beklemek ve lazer epilasyona sonra başlamak uygundur. Çünkü ciltte, bronzlaşma durumunda tetiklenmiş bir melanin aktivitesi söz konusudur. Bronz kişilerde bu nedenle yan etkiler oluşabilir.

Gebelerde lazer epilasyon uygulaması yapıyor musunuz?

Hayır yapmıyoruz. Gebelikte özel bir hormonsal durum ve metabolizma söz konusudur. Yan etki ve sonuç açısından uygulamayı doğru bulmuyoruz.

Yüz bölgesi lazer epilasyonda neden en zor bölgedir?

Vücudu lazer epilasyon için 2 bölgeye ayırdığımızı söyleyebiliriz. Bu bölgeler vücut bölgesi ve yüz bölgesidir. Yüz bölgesi; boyun ve enseyi de kapsamaktadır. Bu bölgede santimetrekareye düşen kıl folikül sayısı vücut bölgesinden çok daha fazladır. Bu bölgedeki kılların bir özelliği de hızlı bir yaşam döngüsüne sahip olmalarıdır. Yani diğer bölgelere göre kıllar daha hızlı uzamaktadır. Bu nedenle seans aralıkları daha kısadır. Daha çok seans lazer epilasyon uygulaması gerekir. Ortalama 10 seans uygulama gerekebilmektedir. Seans aralıkları ortalama 4-6 haftadır.

Lazer ne demektir?

Lazer epilasyon sık sorulanlar; İngilizce LASER kelimesinin ilk harfleri ile ifade edilen “Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” Türkçede lazer olarak kullanılmaktadır.

Lazer ışığı cihazların lambalarında üretilip ışın demetleri haline getirilir. Lazer ışığı diğer ışıklardan farklı olarak birbirine paralel hareket eder. Dalga boylarına göre ruby, alexandrite, diode, nd yag olarak adlandırılırlar. Enerji değerleri cihaza göre değişir. Yine cihaza göre pulse yani ışık atım aralığı ayarlanabilir.

Lazer Epilasyon sonuçları için garanti veriyor mu sunuz?

Tıbbi uygulamaların hepsinde azda olsa başarısızlık ihtimali vardır. Sonuçlar kişisel ve bölgesel farklılıklar gösterebilir. Garanti vermek tıbbi etik kurallarını bilmeyen ve konuya hâkim olmayan kişilerin yaptığı yanlış bir uygulamadır. Doktorlarımız kıl ve cilt yapınızı değerlendirerek olası sonuç hakkında size bilgi verecektir.

Tüy dökücü krem kullanıyorum. Ne zaman lazer epilasyon yaptırabilirim?

Önerimiz tüy dökücü krem kullanımından sonra kıllargörünür hale gelince lazere başlamak şeklindedir.

Bilgilendirme ve Test seansı

Bu site işlem öncesi bilgilendirmenin önemli olduğuna inanmakta ve size daha geniş bilgi için aşağıdaki adresleri önermektedir.

Lazer epilasyon ve dermatolojide kullanılan lazerler modern çağın getirdiği yeni buluşlardır. Lazer uygulamaları dermatoloji alanında 1990 yıllarında aktif olarak başlamıştır. O günlerden günümüze önemli aşamalar kat edilmiş ve birçok gelişme ve bulgu ortaya konmuştur.
Yapılan bilimsel yayınlar gözden geçirildiğinde lazerlerin dermatoloji ve kozmetik alanda güvenle kullanılabileceği gözlenmektedir. Elbette bilimsel çalışmalar durmayacak ve daha iyiye ulaşmak için bilimsel süreç devam edecektir. Fakat dermatoloji ve kozmetoloji lazerlerinin bugün bulundukları nokta oldukça tatmin edicidir.

Gittiğiniz merkezlerde görüşme ve test atışları ücretsiz yapılmaktadır. Bu nedenle gidip uzman doktorlarla detaylı görüşmekte her zaman fayda vardır.

Bu görüşmelerde doktorlara aklınıza takılan tüm soruları sorun. Size en uygun lazer tipi ve dozunun seçilmesi gerekliliğini unutmayınız. Bu nedenle mümkün olduğu kadar güvenilir adreslere yönelmelisiniz.

Ağda kullanıyorum ne zaman lazere başlayabilirim?

Lazer epilasyon sık sorulanlar; Ağda gibi kılları kökten yolma işlemleri en az 3 hafta içinde yapılmamış olmalıdır.

Neden seans aralarında epilatör kullanmak sakıncalıdır?

Epilatör, ağda, cımbız gibi kılları kökten koparan depilasyon işlemleri lazer seansları öncesinde ve arasında yapılmaz. Lazerin kıl köküne etki edebilmesi için kılın kıl köküne bağlantılı durumda olması gerekir ve kıldaki melanine etkinlik için ihtiyaç vardır. Bir anlamda kıl, köke ulaşan bir hat ya da kablodur denilebilir.

İğneli epilasyon nedir?

İğneli epilasyon yönteminde çok ince bir iğne ile kıl köküne ulaşılarak kıl köküne bir çeşit elektrik enerjisi verilir. Bu elektrik enerjisi kıl kökünü yakar. Böylece lazerin ışık ile yaptığı iş elektrik ile yapılmış olur.

İğneli epilasyonu öneriyor mu sunuz?

Evet. Gerek gördüğümüz durumlarda bu uygulama yapılabilir. Lazerin uygun olmadığı durumlarda iğneli epilasyon bir seçenek olabilir.

İğneli epilasyonun dezavantajı nedir?

Çok zaman alması en önemli dezavantajıdır. Uygulama yapılan alanda leke oluşabilir.

Tüylenme sorunumun hormonal olduğunu düşünürseniz ne önerirsiniz?

Uzman doktorlar gerekli gördükleri hastalarda hormonal tetkikleri isteyip değerlendirir. Örneğin kadın hastalarda yüz, göğüs, sırt, göbek bölgesindeki aşırı ve kalın kıllar hormonal durumdan kaynaklanır diyebiliriz. Fakat bunu net söylemek için mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı sizi görmelidir.

admin administrator

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız